Jak powstają infekcje
Infekcja wirusowa to wtargnięcie wirusa do organizmu człowieka. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych1 wirus, który atakuje organizm przenika do tkanek błon śluzowych, wykorzystuje je do rozmnażania i niszczy komórki odsłaniając w ten sposób głębiej położone warstwy (przede wszystkim nabłonek nosogardła). Te chronione na co dzień miejsca stają się podrażnione i prowadzą m.in. do odczuwania bólu. Dodatkowo uszkodzony zostaje aparat rzęskowy, którego zadaniem jest ochrona śluzówki.
Powyższe zmiany uruchamiają mechanizmy obronne organizmu i to one odpowiedzialne są za pierwsze objawy zakażenia takie jak ból, gorączka czy wyciek z nosa. Dalszy rozwój wirusa w organizmie prowadzi do rozwoju infekcji, która staje się coraz bardziej uciążliwa. Dodatkowo wirus cały czas się rozmnaża i stanowi zagrożenie dla kolejnych osób.
Wirusy powodujące infekcje górnych dróg oddechowych przenoszone są drogą kropelkową, dlatego:
- Wnikanie wirusa do organizmu jest wyjątkowo proste.
- Trudno się przed nim skutecznie chronić.
- Każde kichnięcie, czy atak kaszlu uwalnia maleńkie kropelki wody zawierające wirusy.
- Kropelki z cząsteczkami wirusa są wdychane przez kolejne osoby.
- Organizm broni się przed wirusami – fizjologiczne mechanizmy obronne.
- Obniżona odporność (np. w przypadku wychłodzenia czy przegrzania organizmu) sprawia, że mechanizmy obronne nie działają i nie usuwają wirusów ułatwiając zakażenie.
2 DIAGNOSTYKA OSTRYCH ZAKAŻEŃ GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH (GDO) – DOBÓR MATERIAŁÓW I PROBLEMY INTERPRETACYJNE ZWIĄZANE Z OBECNOŚCIĄ FLORY FIZJOLOGICZNEJ I NOSICIELSTWEM; Tekst wykładu przedstawionego na XXVII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów w Lublinie w dniach 5–8 września 2012 r. Elżbieta Mazur http://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5132012213.pdf